[Gimnazjum w Nowym Tomyślu - Cyfrowa Szkoła]

GIMNAZJUM IM. FELIKSA SZOŁDRSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU - CYFROWA SZKOŁA

[ REGULAMINY Gimnazjum w Nowym Tomyślu]

Strona główna

Cyfrowa Szkoła

Jak to zrobić?

Cztery kroki do sukcesu

Organizacja infrastruktury

Nauczyciele i technologia

Infrastruktura

Profesjonalna sieć Wi-Fi

Dziennik elektroniczny

Platformy edukacyjne

Live@Edu

Projekty edukacyjne

Tablice interaktywne

Nauka z komputerem 1:1

iPad w edukacji

Udostępnianie technologii

Multimedialna Sala Patrona

Szkolenia dla nauczycieli

Podczas wizyty w styczniu 2011 r. na targach BETT w Londynie, zafascynowała nas skala, rozmach oraz różnorodność zastosowań edukacyjnych iPada. Ten stosunkowo młody produkt okazał się niezwykle przydatnym urządzeniem w szkole. Bogactwo różnorodnych aplikacji powoduje, że może być to urządzenie dla każdego, służące zaspokajaniu rozmaitych potrzeb edukacyjnych. Świat postawił na mobilność w edukacji, więc my postanowiliśmy pójść podobną drogą.

Poręczne urządzenie, gabarytami przypominające zeszyt 32 kartkowy ma nieprawdopodobne możliwości. Jest intrerfejsem do rozmaitych usług. Ma wbudowane bardzo wydajne moduły komunikacyjne, umożliwiające połączenie z siecią. Wbudowane kamery zamieniają iPada w urządzenie dokumentacyjne niezastąpione np. podczas realizacji projektów edukacyjnych.

W związku z tym od września 2011 jako pierwsza szkoła publiczna w Polsce postanowiliśmy realizować projekt iPad w edukacji. Zakupiliśmy 47 iPadów z przeznaczeniem dla uczniów i nauczycieli.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że polski rynek edukacyjny nie jest tak rozbudowany jak w Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich, w których iPad w bardzo krótkim czasie zadomowił sie już na dobre. W związku z tym zaprosiliśmy do współpracy partnerów:

  • Apple Polska - zapewniającą nam wsparcie merytoryczne

  • Firmę Cortland - oferującą nam wsparcie techniczne

  • Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego - wspierające nas metodycznie

Rozpoczęliśmy od cyklu szkoleń dla nauczycieli. Do projektu przystąpiło 21 nauczycieli, którzy zostali wyposażeni w iPady, dzięki którym mogli wykorzystywać je we wszystkich obszarach naszej działalności, w których chcieliśmy sprawdzić iPada, czyli

  • dydaktycznej

  • opiekuńczo - wychowawczej

  • zarządzania szkołą

Seria szkoleń prowadzona przez trenerów APD (Apple Professional Development Trainer) umożliwiła efektywne przygotowanie nauczycieli do wykorzystania iPada w praktyce szkolnej.

Projektem objęliśmy również 50 uczniów, z dwóch oddziałów eKlasy. Uczniowie korzystają z iPadów na przemian z komputerami Classmate PC. W konfrontacji często wygrywa tablet, jako bardziej intuicyjne i poręczniejsze urządzenie, dające niespotykane dotychczas możliwości. Podkreślić należy fakt, że wszyscy przekonali się szybko, że iPad wbrew potocznym opiniom o tabletach nie służy jedynie do konsumpcji treści, ale również do ich kreacji. iPad może służyć jako czytnik e-booków, zapewnia dostęp do Internetu, wyświetla filmy, oferuje mnóstwo atrakcyjnych aplikacji. Za jego pomocą można bardzo łatwo przygotować estetyczne dokumenty, efektowne prezentacje, można komponować muzykę oraz produkować własne dynamiczne filmy.

 Jakich aplikacji najczęściej używamy?

Dostępnych jest kilkaset tysięcy aplikacji. Niektóre z nich to programy, które mogą wspomagać realizację jednej jednostki dydaktycznej, a niektóre to takie, z których można korzystać praktycznie na każdej lekcji każdego przedmiotu. Aplikacje, które przedstawiamy, to tylko fragment tego, z czego korzystamy w szkole.

Keynote
znakomity program do tworzenia prezentacji multimedialnych. Dzięki niemu można w bardzo łatwy sposób przygotować nawet bardzo zaawansowane prezentacje, które można wyświetlać za pomocą projektora lub bezprzewodowo dzięki funkcji AirPlay.
Pages
Zaawansowany edytor tekstu. Pod kilkoma przyciskami kryje się całe bogactwo intuicyjnych opcji. Dzięki niemu możemy przygotowywać znakomitej jakości dokumenty tekstowe zawierające prócz tekstu grafikę i klipy multimedialne.
Numbers
Zaawansowany arkusz kalkulacyjny. Odpowiednik programu Excel. Posiada wiele znakomitych funkcji. Między innymi znakomitą współpracę z formularzami, dzięki którym arkusze zyskują niepowtarzalny wygląd.
SimpleMind
Znakomity program do tworzenia różnego typu map myśli. Ulubiony program naszych nauczycieli i uczniów. Dzięki systemowi skojarzeń budują własne schematy notatek
Busuu
Znakomita aplikacja do nauki języków obcych. Używamy wersji do nauki języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego
iFiszki
Świetne repetytorium do nauki języków obcych. System powtórek umożliwia opanowanie znacznej ilości słownictwa potrzebnego do efektywnej komunikacji.
SkyDrive
Aplikacja na iPada, która umożliwia efektywne korzystanie z chmury obliczeniowej Microsoft. Każdy nauczyciel i każdy uczeń ma swój dysk w chmurze. Dzięki tej aplikacji jego pliki są dostępne kiedykolwiek i gdziekolwiek.
iMovie
Aplikacja do montażu filmów. Dzięki niej w kilka minut można stworzyć atrakcyjnie wyglądający i dynamiczny film. Doskonałe narzędzie do dokumentowania projektów edukacyjnych.
ecliker
Aplikacja służąca do przygotowania i przeprowadzania systemu testów. Nauczyciel na swoim iPadzie przygotowuje pytania dla uczniów, udostępnia im adres, pod którym test jest dostępny i uczniowie mogą udzielać odpowiedzi na swoich urządzeniach.
Geografia Świata
Znakomity atlas multimedialny i nie tylko.
Dropbox
Klient popularnego serwisu do zarządzania plikami w chmurze. Dzięi niemu dowolne pliki mogą się synchronizować pomiędzy różnymi urządzeniami: komputerem, iPadem, telefonem komórkowym. Służy również do udostępniania dokumentów uczniom przez nauczycieli.
GarageBand
Legendarny program do tworzenie i aranżacji muzyki. Każdy, nawet bez wielkich zdolności muzycznych może zagrać na różnego typu instrumentach, skomponować utwór lub dokonać jego unikalnej aranżacji.
3D Heart Pro
Aplikacja pozwala zobaczyć jak wygląda ludzkie serce, jak jest zbudowane, jak "działa". Trójwymiarowy obraz umożliwia dokładną analizę z każdej perspektywy

W październiku 2011 roku zorganizowaliśmy dwudniową konferencję "Mobilne technologie w szkole", która cieszyła się olbrzymim powodzeniem. Podczas warsztatów nasi nauczyciele i uczniowie pokazywali czego już się nauczyli i w jaki sposób wykorzystują iPada w codziennej pracy.

Więcej informacji o konferencji można uzyskać na stronie: http://kassk.pl/mobilne

 Dlaczego warto używać iPada w szkole?

Nie uważamy, że tablet jest lepszy niż komputer, jest inny, wygodniejszy, bardziej mobilny. Ma swoje walory, nigdy nie miał być urządzeniem ZAMIAST komputera. Z punktu widzenia szkoły tablety są bardzo wygodne i często lepiej się sprawdzają w warunkach szkolnych niż komputery. Tablet warto używać w szkole między innymi z następujących powodów:

  • Jest lekki i długo pracuje na baterii (ok. 10 godzin nieprzerwanej pracy), można go schować do tornistra. Może być elektronicznym biurkiem, plecakiem, tornistrem, czy jak kto woli.

  • Jest bardzo wygodnym i poręcznym urządzeniem. Swoimi gabarytami przypomina zeszyt 60-kartkowy.

  • Jest intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Wykorzystuje naturalne gesty człowieka.

  • Jest mobilny. Można go zabrać ze sobą wszędzie. Doskonale sprawdza się w ławce uczniowskiej oraz na wycieczce.

  • Jest nowoczesny i łatwy w zarządzaniu. Duża ilość aplikacji, które kształtują kreatywność ucznia, sprawiają, że tablet może być uniwersalnym narzędziem zarówno do konsumpcji jak i kreacji treści, a jego bezproblemowa praca w sieci sprawia, że jest doskonałym interfejsem do usług edukacyjnych. Może być instrumentem muzycznym, studiem filmowym, narzędziem prezentacyjnym i rozbudowanym notatnikiem jednocześnie.

My postawiliśmy na mobilność w edukacji. Nie żałujemy i chcemy dalej iść tą drogą.