Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

 

Szanowni Państwo !
Drodzy Absolwenci szkoły podstawowej !

          Niewiele czasu pozostało do podjęcia przez Państwo i Państwa dziecko decyzji o wyborze kolejnej szkoły. Wiem, że to wybór trudny. Z jednej strony chcemy przecież, by nasze dziecko było jak najdłużej blisko nas, byśmy mogli je ciągle chronić, kontrolować, usuwać nawet najmniejsze przeszkody, z drugiej natomiast, bardzo pragniemy, aby nasze dziecko było samodzielne, potrafiło pokonywać trudności, dobrze radziło sobie w nowej sytuacji, w nowej grupie rówieśniczej i by było odważne i przebojowe. Po prostu dobrze radziło sobie w przyszłym dorosłym życiu.
          Kierując nowotomyskim Gimnazjum jestem przekonany, że szkoła nasza stwarza właśnie takie możliwości. Tworzymy ofertę edukacyjną zarówno dla dzieci bardzo zdolnych, tworząc oddziały z poszerzonymi programami nauczania i angażując uczniów do wielu różnorodnych działań zgodnych z predyspozycjami i zdolnościami w różnych klubach: teatralnym, dziennikarskim, europejskim, matematycznym, informatycznym, plastycznym, językowych, fizyków, muzycznych, tanecznych i wokalnych. Poprzez udział w różnych projektach edukacyjnych realizowanych przez szkołę: Święto Patrona Szkoły, Gimnazjalne Święto Matematyki, Dzień Europejski, Dzień Języków Obcych, Bezpieczna Szkoła, Superklasa i inne oraz wielu konkursach przedmiotowych i interdyscyplinarnych, stwarzamy bogate możliwości sprawdzenia się i skonfrontowania swoich możliwości z rówieśnikami. Cykle rozgrywek sportowych - szkolnych i międzyszkolnych dają szansę uczniom utalentowanym ruchowo. Z wielką troską odnosimy się do trudności i problemów charakterystycznych dla tego okresu rozwoju dzieci. Nasz zespół nauczycieli, pedagog, psycholog, wychowawcy świetlicy oferują różnorodną pomoc, umożliwiającą pokonanie ewentualnych trudności dydaktycznych czy wychowawczych. Naszą szczególną troską jest ochrona dzieci przed wszelkimi patologiami i niekorzystnymi zjawiskami społecznymi: agresją, uzależnieniami, samotnością i przemocą w rodzinie, poprzez udział dzieci w różnych projektach, programach profilaktycznych i spektaklach. Dbamy o wychowanie regionalne i identyfikację ze swoją „małą Ojczyzną”, w czym poczesne miejsce zajmuje postać Patrona Gimnazjum Feliksa Szołdrskiego – założyciela naszego miasta.
          Staramy się odnaleźć w każdym dziecku jego ukryte możliwości, wzmocnić je i rozwinąć, wskazać drogę do dalszej pogimnazjalnej edukacji. Proces kształcenia odbywa się w dużym, nowoczesnym i funkcjonalnym budynku, wyposażonym w nowoczesne pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, multimedialne pracownie językowe, laboratoria i pracownie przedmiotowe, halę widowiskowo sportową, świetlicę, bibliotekę i stołówkę. Zewnętrzne boiska sportowe, "zielone klasy" i duże tereny rekreacyjne zapewniają wypoczynek podczas przerw. Z kolei łatwy dostęp do instytucji kulturalnych miasta - domu kultury, kina, muzeum, biblioteki publicznej, dopełniają możliwości nauki poza szkołą, równie przecież ważnej, jak tej uzyskiwanej w systemie klasowo lekcyjnym. Dobrym potwierdzeniem kierunków naszej pracy są sukcesy uczniów osiągane podczas nauki w Gimnazjum, wyniki egzaminów zewnętrznych i dalsza nauka w szkole pogimnazjalnej. Mówią też o tym nasi absolwenci podczas dorocznego Dnia Absolwenta, doceniają kapituły wielu ogólnopolskich konkursów, nadając szkole ważne i cenne wyróżnienia i certyfikaty, za skuteczne i nowatorskie działania w rożnych obszarach pracy szkoły.

Zapewniam Państwa, że w naszej szkole jest miejsce dla każdego ucznia. Każde dziecko jest dla nas bardzo ważne, każde będziemy starać się kształcić i wychowywać jak najlepiej. .

Andrzej Wałęsa
Dyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego
w Nowym Tomyślu
          Gimnazjum. Jeszcze trzy lata temu ta nazwa trochę mnie przerażała. Nowa szkoła, nowi nauczyciele? To było nie do pomyślenia, tym bardziej, że właśnie ja i moi rówieśnicy mieliśmy pierwsi "wypróbować" wszystkie nowości, którymi obdarzyła nas reforma.. Szybko okazało się jednak, że nie takie gimnazjum straszne, jak je malują. A przynajmniej to nowotomyskie, które odwiedzam pięć razy w tygodniu. Co prawda, w gimnazjum przede wszystkim jest trochę nauki ( pokażcie mi szkołę, w której nie trzeba się uczyć?..), ale my w Nowym Tomyślu robimy też wiele innych rzeczy. Wierzcie mi! Ja mam zawsze informacje z pierwszej ręki, bo jako redaktor naczelna GIGANTA, czyli naszej Gimnazjalnej Gazetki Nowotomyskiej, muszę być ciągle na bieżąco. O właśnie! Oprócz siedzenia z nosem w zeszytach macie możliwość zająć się, na przykład ,dziennikarstwem. Serdecznie zapraszam do naszego klubu . Każdy z Was, przyszli gimnazjaliści, może stać się członkiem redakcji "Giganta" i zasilać gazetkę swoimi artykułami. Powiem Wam w tajemnicy, że to naprawdę fajne zajęcie, tym bardziej, że od pewnego czasu współpracujemy z poważną gazetą "Głosem Wielkopolskim". Jeśli więc dasz z siebie wszystko, to może Twój tekst nie będzie czytany tylko przez gimnazjalistów... A pisać zawsze jest o czym, bo w naszym gimnazjum cały czas coś się dzieje.
          W czasie roku szkolnego mamy kilka wyjątkowych dni. Pewnie zainteresuje Was to szczególnie, ponieważ z okazji obchodów tych gimnazjalnych świąt część lekcji przepada, a zastępują je inne ciekawe zajęcia. Mamy na przykład Dzień Europejczyka czy Gimnazjalne Święto Matematyki. Już od dwóch lat, 21 marca wszyscy bawią się matematyką, nawet ci, którzy raczej nie są pasjonatami tego przedmiotu. Tradycją stały się także dość nietypowe obchody Święta Niepodległości. Nie zdziw się, jeśli w tym dniu będziesz musiał rzucać granatem, bandażować komuś głowę lub przebiec tor przeszkód z "rannym" na noszach. Zabawa zawsze jest świetna, a przy tym czegoś się nauczymy. Oczywiście, co roku odwiedza nas także Święty Mikołaj, który obdarowuje grzeczne dzieci. W szkole rozbrzmiewa także czasem koncert życzeń z okazji Walentynek czy Dnia Kobiet. Każda okazja jest dobra do świętowania... A teraz coś dla sportowców. Nowotomyskie Gimnazjum to wprost wymarzona szkoła dla tych, którzy lubią się ruszać. Na WF-ie nie dusimy się w ciasnych pomieszczeniach. Ćwiczymy bowiem na dużej, świetnie wyposażonej hali sportowej, albo (jeśli pogoda dopisuje) na jeszcze większym szkolnym boisku. Ostatnio Dyrekcja zrobiła nam niespodziankę. Kilka razy w roku lekcje WF-u odbywają się.... na basenie! Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że to był świetny pomysł. Nic więc dziwnego, że po takich lekcjach reprezentacje naszej szkoły zawsze wracają z zawodów z dyplomem w rękach, a na półce z pucharami trudno znaleźć wolne miejsce. Co roku wyłaniamy także najbardziej usportowioną klasę w szkole, w ramach GLS, czyli Gimnazjalnej Ligi Sportowej. Są to zajęcia, podczas których reprezentacje klas rywalizują za sobą w różnych dyscyplinach. Cały rok walczymy o dobre miejsca, aby w czerwcu móc odebrać Puchar Dyrektora Gimnazjum dla najlepszych w ogólnej klasyfikacji. Często bywam na Lidze i mówię Wam, panuje tam naprawdę fajna atmosfera, a na boisku można dać upust wszystkim emocjom. Zajęcia sportowe to tylko jedna z form spędzania wolnego czasu. Jeśli szukasz zajęcia po lekcjach, możesz zająć się czymś, co Cię szczególnie interesuje i uczęszczać na zajęcia klubów zainteresowań. Tylko pamiętaj : gdy dostaniesz Nobla lub Oskara, nie zapomnij, gdzie się wszystkiego nauczyłeś...
No tak, wiedziałam, że jeszcze o czymś mam wspomnieć. . A więc mamy własną Orkiestrę Dętą, która uświetnia swoim graniem szkolne uroczystości. Jeśli lubisz lub chcesz grać na jakimś instrumencie, dołącz do niej, a wkrótce i Ciebie będą podziwiać. Jest jeszcze jedno. Coś, co sprawia, że serce każdej klasy bije szybciej. Wszyscy biegają, znoszą do sal rozmaite przedmioty, ubierają się dziwacznie i robią (delikatnie mówiąc) niecodzienne rzeczy... Ten wirus, który opanowuje szkołę wraz z nadejściem wiosny nosi nazwę SUPERKLASA. Oto przyczyna tego całego zamieszania konkurs, którego zwycięzca nosi cały rok zaszczytny tytuł Superklasy. Nic więc dziwnego, że każdy zespół klasowy robi, co może, aby znaleźć się na najwyższym podium. A w finale jest naprawdę ciężko. Nagrodę zgarniają Ci, którzy są najsilniejsi, najcelniejsi, najbardziej skoczni, najdowcipniejsi, najbardziej utalentowani.... Po prostu, SUPER ! Przy okazji każdemu widzowi aplikowana jest dawka śmiechu, która starcza na bardzo, bardzo długo. Jak więc widzicie, u nas nie można się nudzić. Po tych trzech latach spędzonych w gimnazjum, mogę Wam śmiało powiedzieć: nie będziecie żałować, że trafiliście właśnie tutaj. Gimnazjum bowiem zostanie zapisane w mojej pamięci jako miejsce tętniące życiem , wypełnione świetnymi ludźmi. Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi- słowo GIMNAZJUM, choć w małej części, stanie się dla Was tym samym, czym jest dla mnie.

Adrianna Szmatuła
absolwentka Gimnazjum rocznik 2002