[Gimnazjum w Nowym Tomyślu - Cyfrowa Szkoła]

GIMNAZJUM IM. FELIKSA SZOŁDRSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU - CYFROWA SZKOŁA

[ REGULAMINY Gimnazjum w Nowym Tomyślu]

Strona główna

Cyfrowa Szkoła

Jak to zrobić?

Cztery kroki do sukcesu

Organizacja infrastruktury

Nauczyciele i technologia

Infrastruktura

Profesjonalna sieć Wi-Fi

Dziennik elektroniczny

Platformy edukacyjne

Live@Edu

Projekty edukacyjne

Tablice interaktywne

Nauka z komputerem 1:1

iPad w edukacji

Udostępnianie technologii

Multimedialna Sala Patrona

Szkolenia dla nauczycieli

Skuteczne wdrażanie technologii w szkole nie ma szans powodzenia bez wsparcia nauczycieli. Aby wykorzystywać TIK w pracy szkoły, trzeba dotrzeć z technologią do nauczyciela, dlatego jednym z pierwszych etapów było w naszym Gimnazjum przygotowanie miejsc pracy własnej nauczyciela. Pierwsze powstały już w pierwszym roku funkcjonowania szkoły. Struktura budynku spowodowała, że nie mamy centralnego pokoju nauczycielskiego, w którym spotykają się wszyscy nauczyciele. Za to na każdej kondygnacji mamy 2 lub 3 pomieszczenia, zaplecza przedmiotowe, zwane popularnie kantorkami, w których przebywają nauczyciele. Tam pracują, przygotowują się do lekcji, przygotowują materiały testy i sprawdziany. Każde takie pomieszczenie wyposażyliśmy w komputer z dostępem do sieci LAN oraz do Internetu.

 

Nauczyciele w naszym Gimnazjum mają wysokie kompetencje w zakresie wykorzystania technologii. Sprawnie posługują się komputerem, tablicą interaktywną. Od 2004 roku korzystamy z dziennika elektronicznego, a gdy tylko pojawiły się takie możliwości prawne, używamy go jako jedynego sposobu dokumentowania działalności szkoły. Na początku oczywiście nie wszyscy mieli potrzebne umiejętności, niektórzy pozyskiwali je wolniej, jednak dziś wszyscy doceniają rolę, jakie pełnią środki techniczne w naszej szkole, wiedzą w jaki sposób usprawniają nam pracę i mają świadomość, że dziś już inaczej pracować się nie da.

Dzięki temu, że jesteśmy Ośrodkiem Szkoleniowym OFEK mogliśmy przygotować nauczycieli do stosowania technologii na różnych przedmiotach. Kształciliśmy dyrektorów, opiekunów pracowni komputerowych i bibliotekarzy. Sami jesteśmy inicjatorem wielu szkoleń dla całej kadry pedagogicznej. Każde rozwiązanie informatyczne w naszej szkole poprzedzone jest odpowiednim wdrożeniem.

 

Zapewniamy nauczycielom dostęp do najnowszej technologii, udostępniamy laptopy i netbooki, a od września 2011 roku 21 nauczycieli zostało wyposażonych w iPady, dzięki którym dostęp do sieci, do usług, do wszelkich materiałów elektronicznych jest na wyciągnięcie ręki (dosłownie).