[Gimnazjum w Nowym Tomyślu - Cyfrowa Szkoła]

GIMNAZJUM IM. FELIKSA SZOŁDRSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU - CYFROWA SZKOŁA

[ REGULAMINY Gimnazjum w Nowym Tomyślu]

Strona główna

Cyfrowa Szkoła

Jak to zrobić?

Cztery kroki do sukcesu

Organizacja infrastruktury

Nauczyciele i technologia

Infrastruktura

Profesjonalna sieć Wi-Fi

Dziennik elektroniczny

Platformy edukacyjne

Live@Edu

Projekty edukacyjne

Tablice interaktywne

Nauka z komputerem 1:1

iPad w edukacji

Udostępnianie technologii

Multimedialna Sala Patrona

Szkolenia dla nauczycieli

W 2010 roku postanowiliśmy uruchomić oddział tzw. eKlasy, czyli klasy, która będzie miała rozszerzone treści i liczbę godzin z matematyki i informatyki, ponadto jej specyfiką stało się szerokie wykorzystanie technologii informacyjno komunikacyjnych w procesie nauczania.

Uczniowie i nauczyciele podczas lekcji w tej klasie wykorzystują komputery, tablety, tablice interaktywne, korzystają z internetowych platform edukacyjnych, z usług live(at)edu w pracy indywidualnej i grupowej oraz  wielu innych narzędzi. Słowem wykorzystują wszystko to co nowoczesne, co ma związek z technologią i co składa się na opracowane przez naszą szkołę "cyfrowe środowisko nauczania", które nazywamy wprost edusystemem. Oczywiście technologię stosujemy w każdej klasie. Staramy się, aby mądre wykorzystanie TIK przynosiło spodziewane efekty, żeby aktywizowało uczniów, żeby sprawiło, że chętniej sięgają po zadania, żeby wzrastała skuteczność ich nauki.

Jedną z podstawowych form pracy w tym systemie jest wykorzystanie na lekcjach komputera w systemie 1 do 1, czyli każdy uczeń ma swój komputer, który jest dostosowany do jego potrzeb i wymagań, ponadto spełnia specyficzne wymogi edukacyjne.  Nasz wybór padł na tzw. duże komputery uczniowskie z rodziny Classmate PC. Są to specjalnie przygotowane i zaprojektowane urządzenia do pracy w warunkach szkolnych. Obudowa ma podwyższoną odporność na uderzenia i zarysowania, są zabezpieczone przed przypadkowym zalaniem. Mają bardzo trwałą baterię, a ekran na umieszczony na specjalnym obrotowym zawiasie umożliwia przekształcenie komputera w wygodny tablet sterowany rysikiem.

Komputery umieszczone są w specjalnej szafce, która umożliwia ładowanie ich oraz wygodny transport w razie potrzeby do innej sali. Dzięki wydajnej sieci bezprzewodowej dostępnej na terenie całego budynku szkoły, jest to bardzo mobilna pracownia gotowa do użytku w każdych warunkach.

Specjalne oprogramowanie umożliwia zarządzanie komputerami z poziomu komputera nauczycielskiego. Jest to bardzo wygodne dla nauczyciela, który może na bieżąco śledzić postępy uczniów, pomagać w ich pracy, udostępniać swój ekran i inne zasoby.

Praca z komputerem w systemie jeden do jednego jest bardzo wydajna i bardzo aktywizuje uczniów. Komputery traktowane są jak kolejne narzędzia potrzebne do pracy. Nie zastępują książek, nie zastępują zeszytów, ale ułatwiają i przyspieszają dostęp do informacji oraz przygotowanie notatek. Korzystając z tego systemu uczniowie mówią, że uczą się współcześnie.