Index

   Igrzyska

   Olimpizm

   Nasz sport

   Mistrz

   CEO

   Ciekawostki

   Literatura

   Nasza Szkoła

Igrzyska Zimowe w pigułce 

Pierwsze Igrzyska zimowe odbyły się 28 lat po pierwszych letnich igrzyskach, czyli w 1924 r. Był to Tydzień Sportów Zimowych w Chamonix, a za olimpiadę uznano te zawody oficjalnie dopiero rok później. Jednak pierwsze medale w zimowych dyscyplinach przyznawano już wcześniej. Np. hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe znajdowało się w programie wcześniejszych igrzysk letnich.

W zawodach we francuskim Chamonix wzięło udział 258 sportowców, a rywalizowano w pięciu dyscyplinach obejmujących 16 konkurencji. Wystąpili także Polacy, jednak siedmiu naszych sportowców nie osiągnęło sukcesów. Bohaterami byli: norweski narciarz T.Haug oraz fiński łyżwiarz szybki, CThunberg. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Norwegowie.

Druga zimowa olimpiada odbyła się w Sankt Moritz. Uczestników było już 426, a konkurencji - 16. Startujących krajów było 25, w tym Polska. Nasz kraj wysłał na igrzyska 25 sportowców. W generalce ponownie wygrali specjaliści w sportach zimowych - Norwegowie.

III Zimowe Igrzyska - w Stanach Zjednoczonych otworzył przyszły prezydent USA F.D.Roosvelt.

W 1956 roku sportowcy zimowi udali się do włoskiej miejscowości Cortina D'Ampezzo. Igrzyska te będą nam się kojarzyć przede wszystkim z pierwszym medalem dla Polski. Brąz wywalczył Franciszek Groń-Gąsienica w dwuboju klasycznym, czyli w kombinacji norweskiej. To był "tylko" brązowy medal, ale bardzo ważny. W tego typu konkurencjach prym wiedli Skandynawowie, a miejsce na podium, nawet na najniższym stopniu, było dużym osiągnięciem. Pozostałych siedmiu naszych sportowców nie osiągnęło sukcesów. Bohaterami byli: norweski narciarz T.Haug oraz fiński łyżwiarz szybki, CThunberg. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Norwegowie.

Druga zimowa olimpiada odbyła się w Sankt Moritz. Uczestników było już 426, a konkurencji - 16. Startujących krajów było 25, w tym Polska. Nasz kraj wysłał na igrzyska 25 sportowców. W generalce ponownie wygrali specjaliści w sportach zimowych - Norwegowie.

IIśnie one obie stanęły na podium w debiutującej konkurencji. Seroczyńska zdobyła srebro, a Pilejczyk brąz. Dało to 11. miejsce polskiej ekipie w klasyfikacji generalnej.

W 1964 r. w Innsbrucku (Austria). Pierwszy raz na zimowych igrzyskach ogień przeniesiono z Olimpii. Niekwestionowaną gwiazdą została łyżwiarka szybka L.Skoblikowa (Rosja), która cztery lata wcześniej zdobyła dwa złote medale, a w Austrii wywalczyła jeszcze cztery! Wśród Polaków najwyższe czwarte miejsce osiągnęła saneczkarka I.Pawełczyk. W klasyfikacji medalowej wygrała reprezentacja ZSRR.

1006 sportowców przyjechało w 1972 r. do Japonii, a konkretnie do Sapporo, gdzie odbyły się XI zimowe IO. Polskim kibicom kojarzą się przede wszystkim z jedynym , jak na razie mistrzem olimpijskim igrzysk zimowych. Został nim skoczek narciarski Wojciech Fortuna czym kompletnie zaskoczył wszystkich w kraju nad Wisłą i nie tylko. Bo przecież Japończycy mieli swojego faworyta - Y.Kasayę, a wygrał nikomu nieznany Polak...

Kolejne lata i kolejne olimpiady nie przynosiły medali dla Polski. Liczna ekipa w Innsbrucku 1976 zaliczyła tylko jedno 6. miejsce. W Lake Placid (1980 r.) w USA było odrobinę lepiej , ale też bez medalu. Piąte miejsca wywalczyli: Erwina Ryś-Ferens, i J.Łuszczek.

Sarajewo 1984. Padł rekord uczestniczących sportowców - 1274 z 49 krajów. Uroczystego otwarcia dokonał prezydent Jugosławii M.Spiljak. Polacy wciąż nie mogli przerwać okresu bez medalu. Ponownie piąte miejsce zajęła E.Ryś-Ferens.

Następne igrzyska odbywały się w Calgary (USA, 1988 r.) i Albertville (Francja, 1992 r.). Na następną olimpiadę przyszło nam czekać zaledwie dwa lata, a nie tak jak zwykle - cztery.  Wcześniej letnie i zimowe igrzyska odbywały się w tym samym roku, co cztery lata. Stawało się to monotonne (czytaj: mało opłacalne) więc także ze względu na duże imprezy sportowe (MŚ i ME w piłce nożnej) rozłożono igrzyska tak, aby było optymalnie. A więc IO w Lillehamer odbyły się w 1994 roku. Otwarcia olimpiady dokonał król Norwegii, Harald V, a znicz olimpijski zapalił książę, Haakon Magnus. Jednak nie ze zmianą częstotliwości rozgrywania igrzysk kojarzy nam się ta olimpiada. Zawody te były jedyne w swoim rodzaju, nie było i może nie będzie tak wspaniałych igrzysk jak te. W Lillehamer panowała prawdziwie olimpijska, wręcz rodzinna atmosfera. Na żywo oglądało je 1 mln ludzi i kibice na całym świecie. Zabłysneło kilku sportowców: L. Jegorowa, J.O. Koss oraz M. di Centa, B. Blair  J. Weissflog i można ich uznać za bohaterów tych igrzysk. Polacy, niestety nadal bez medalu.

W 1998 roku sportowcy udali się do Japonii, a dokładniej do Nagano, aby tam rywalizować o olimpijskie medale. Było ich 2177 (sportowców, a nie medali). Pojawiły się też nowe dyscypliny: hokej na lodzie kobiet i curling, który wbrew pozorom nie jest dyscypliną młodą; był dyscypliną pokazową już w 1924 r. Otóż "miotełkowanie", czyli "rzut czajnikiem do celu":-) ma swoje tradycje i rzesze kibiców. W klasyfikacji medalowej wygrali Niemcy, przed Norwegią i Rosją. Za bohatera z pewnością można uznać Norwega B.Dählie.

Ostatnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Salt Lake City. Jednak nie przypominały one tych pamiętnych z 1994r. Na sam początek skandal; kilku członków MKOl oskarżono o przekupstwo, kiedy wybrano organizatora. Decyzji nie zmieniono, ale kilka osób pożegnało się z komitetem. Same Salt Lake City przypominało w czasie zawodów twierdzę; w mieście mnożyły się patrole, wszędzie wojsko, a żeby dostać się na obiekty sportowe, trzeba było przejść przez dokładne i długie kontrole. Na pewno zawiniły wrześniowe ataki na Nowy Jork i Waszyngton. Niestety zmieniło to bardzo atmosferę igrzysk. Polskim akcentem podczas otwarcia był były prezydent Lech Wałęsa, który razem z kilkoma znanymi w świecie osobami niósł flagę olimpijską. Przechodząc w końcu do wydarzeń sportowych; igrzyska te będą dla nas, Polaków szczególnie pamiętne. Przed ich rozpoczęciem mieliśmy nadzieję nawet na dwa złote medale. Medale te miał zdobyć jeden zawodnik - Adam Małysz. Zdobył dwa: srebrny i brązowy, a że taki jest polski naród, to w Polsce większość kibiców z niezadowoleniem pytała: dlaczego nie złoty?! A przecież Małysz zdobył pierwsze medale zimowych igrzysk od 30 lat! 30 lat po tym jak złoto zdobył W.Fortuna. Małysz jest pierwszym Polakiem, który zdobył dwa medale na zimowej olimpiadzie. I nieważne, czy wystąpi jeszcze na IO i w jakiej będzie wtedy formie. Ważne jest to, że nie zawiódł i zdobył te medale, bo kiedy przestanie skakać, to na takiego skoczka jak on możemy czekać ze sto lat...

Bardzo mało brakowało, a mielibyśmy w Salt Lake jeszcze jeden medal. Nasza najlepsza snowboardzistka Jagna Kolasińska-Marczułajtis zajęła czwarte miejsce, a przy odrobinie szczęścia miałaby brązowy medal.

W igrzyskach wzięło udział 2398 sportowców. Gwiazdą został norweski narciarz Ole Einar Bjoerndalen. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci Niemiec, wyprzedzając Norwegów i gospodarzy - Amerykanów.

 

Najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2006 r w Turynie, we Włoszech.