Index

   Igrzyska

   Olimpizm

   Nasz sport

   Mistrz

   CEO

   Ciekawostki

   Literatura

   Nasza Szkoła

 

Igrzyska starożytne w pigułce  

No cóż, Igrzyska Olimpijskie nie są już młode. Otóż pierwsze olimpiady rozgrywano w Grecji, a dokładnie w Olimpii. Pierwsze takie zawody odbyły się tam w 776 r. p. n. e.

Rywalizowano w kilku konkurencjach: pentatlonie, wyścigu rydwanów, biegach w zbroi, boksie, zapasach, pankrationie oraz recytowano wiersze. Niektóre dyscypliny miały dziwne nazwy, ale już tłumaczę; pentatlon był to pierwowzór pięcioboju (pente po grecku "pięć"). Pentatloniści biegali, rzucali dyskiem i oszczepem, staczali walki zapaśnicze i skakali w dal. Szczególnie ważne były dla Greków rozgrywki rzutu oszczepem. Otóż oszczep był ich bronią w bitwach. Im lepiej rzucali, tym większa była korzyść dla wojska. Zaś pankration była to walka, w której wszystkie chwyty były dozwolone... oprócz dwóch: przestrzegane były przez zawodników i sędziów zakazy gryzienia i wyłupywania oczu :). Walka toczyła się bez przerw, dopóki jeden z walczących (było ich dwóch) się nie poddał lub nie padł (bywało, że martwy). Walczono nago, każdy z każdym.

To już wiemy, ale nie do końca wiadomo, jak w ogóle powstały IO. Krąży na ten temat kilka opinii. Jedna z nich mówi, że Herakles (znany też jako Herkules) zorganizował ku czci Zeusa (pana Olimpu) zawody, w których każdy mógł wziąć udział i zaprezentować swoją siłę i szybkość. Chciał tym uczcić swój sukces, gdyż wcześniej wykonał jedną ze swoich słynnych dwunastu prac, czyli oczyścił stajnie króla Augiasza. Zawody te nazwał Igrzyskami Olimpijskimi.

Wkrótce Igrzyska zyskały w Grecji wielką popularność. Każdy, kto chciał (i był Grekiem), mógł wystąpić na IO. Odbywały się one co cztery lata (co zresztą nie zmieniło się do dzisiaj) i zawsze w Olimpii. Była to cicha i spokojna miejscowość, zamieszkiwana przez kapłanów. Na czas igrzysk stawała się tłocznym i gwarnym ośrodkiem sportu. Stadion olimpijski mógł pomieścić od 40 do 60 tys. widzów. Sportowcy zaczynali przygotowania do Igrzysk już 10 miesięcy przed ich rozpoczęciem, a na krótko przed nimi przechodzili na ścisłą dietę: ser i woda. Gdy wszystko było już gotowe, zaczynano rozgrywki procesją inauguracyjną i złożeniem ofiar Zeusowi. Następnie zaprzysięgano sędziów, a zawodnicy ślubowali uczciwą walkę. Sędziowie, oczywiście, przysięgali, że nie będą stać po stronie żadnego z zawodników. Igrzyska trwały pięć dni i startowali w nich tylko mężczyźni. Kobiety miały zakaz wstępu na stadion, gdzie rozgrywano zawody. Gdyby nawet któraś dostała się tam, nie trudno byłoby ją rozpoznać. Wszyscy mieli nakaz chodzenia nago...

Ostatniego dnia rozdawano nagrody zwycięzcom. W starożytności był to wieniec laurowy i tytuł mistrza. Niezbyt wiele, prawda? Jednak mistrzowie olimpijscy byli bardzo cenieni i poważani. Gdy wracali do swoich rodzinnych miast, dostawali różne nagrody i wyróżnienia jak: wyżywienie do końca życia, dożywotnie zwolnienie z podatków i inne nagrody materialne. Często zwycięzcom stawiano pomniki w środku miasta. Niestety do dzisiaj nie zachowały się prawie żadne imiona tamtych mistrzów.

W Grecji IO były wielkim wydarzeniem, wg nich liczono nawet czas. W miarę upływu czasu w zawodach brało udział coraz więcej sportowców z całej Grecji. Do programu Igrzysk dochodziły nowe dyscypliny, takie jak walki gladiatorów i walki ludzi ze zwierzętami. Należy dodać, że na czas olimpiady przerywano wszelkie działania wojenne na terenie Grecji. Igrzyska osiągnęły największą chwałę ok. 350 r. p. n. e. Ich charakter zmienił się radykalnie po podbiciu Macedonii przez Rzymian (146 r. p. n. e.). Otwarto je wówczas dla wszystkich, nie tylko dla Greków. Uczestnicy stali się prawdziwymi zawodowcami, a wielu sędziów uzależniało ocenę od otrzymanych pieniędzy. IO nie były już tak kryształowo uczciwe jak kiedyś.

Igrzyska starożytne zostały zniesione przez cesarza Teodozjusza I, który uważał Igrzyska za relikt pogaństwa, gdyż były one skierowane ku czci Zeusa. Ostatnią, 286-stą olimpiadę rozegrano w 369 r. n. e.