Dziś jest niedziela, 25 sierpnia 2019 . Od początku roku upłynęło: 236 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Historia Anglii na wesoło


Pod koniec kwietnia gościliśmy w gimnazjum międzynarodowy zespół teatralny The Bear Educational Theatre ze spektaklem „The History of England Part 1”. Trójka aktorów w zabawny i interaktywny sposób przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii Anglii, od epoki Celtów po czasy królowej Elżbiety I. Kolejne scenki ukazywały: najazd rzymski i płynące z niego korzyści (budowa dróg i domów wyposażonych w kanalizację i system ogrzewania), inwazję plemion germańskich, czasy Alfreda Wielkiego (modernizacja armii, ustanowienie systemu szkolnictwa, wyparcie Wikingów z terenu Wysp Brytyjskich).

Następnie zainscenizowano najważniejszą bitwę w historii Anglii – bitwę pod Hastings z 1066 r., w trakcie której starły się armie dwóch pretendentów do korony angielskiej: Wilhelma Zdobywcy, księcia Normandii, oraz Harolda II, króla Anglii. Aktorzy odgrywający obu wodzów zrekrutowali armie spośród członków widowni i przedstawili finalne starcie łuczników Wilhelma z rycerzami Harolda, zakończone śmiercią Harolda w wyniku ugodzenia strzałą w oko.

Później aktorzy za pomocą kukieł odegrali skomplikowaną historię wojny stuletniej, pełną nieporozumień, zdrad i zbrodni. Czasy Elżbiety I przedstawiono w formie wywiadu z królową. Mnóstwo elementów komicznych pojawiło się w historii sześciu żon Henryka VIII, odgrywanych przez aktora płci męskiej zgodnie z tradycjami teatralnymi tamtych czasów. Wytrwałe, lecz zazwyczaj nieskuteczne starania o męskiego potomka (wszystkie partnerki Henryka poroniły lub straciły wkrótce po narodzinach co najmniej 11 dzieci) nadały opowieści wymiaru tragicznego.

W trakcie warsztatów poruszono również kwestie lingwistyczne – kolejne inwazje na Wyspy Brytyjskie pozostawiły liczne ślady w języku angielskim. Aktorzy urządzili dla widowni quiz dotyczący pochodzenia wybranych słów – należało zidentyfikować, czy dane słowo wywodzi się z łaciny, z języków germańskich czy z języka francuskiego. Kto wie, jakiej proweniencji jest „egg”, „literature” czy „beef”? Uczestnicy spektaklu nie będą mieli problemu z odpowiedzią na podobne pytania.

Przedstawienie zebrało doskonałe recenzje wśród naszych uczniów – docenili oni świetny kontakt aktorów z widzami, różnorodność form przekazu, bogactwo rekwizytów i pomysłów inscenizacyjnych, dowcip i doskonały poziom językowy. Na pewno nie będzie to nasze ostatnie spotkanie z tym zespołem.


Lucyna Bernaczyk, Aneta Gorgoń-Matera, 2017-05-12 13:15:17

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy
Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się