Dziś jest piątek, 29 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 88 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo ? na pewno to zepsujesz."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Czekolada, z czekoladą, o czekoladzie, czyli gimnazjaliści podczas bibliotecznej „Nocy w fabryce czekolady”


Kiedy późnym popołudniem w piątek 9 grudnia br. niektórzy uczniowie szli do domów, by zasiąść przy telewizorze czy komputerze, czterdzieścioro niezmordowanych gimnazjalistów z klas Ic, IIb i IIc z masą pomysłów kroczyło do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, bo już od października postanowili wziąć udział w projekcie „Noc w fabryce czekolady” skierowanym do uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Projekt ten to wspólne dzieło bibliotekarek p. Martyny Kimstacz i p. Małgorzaty Śnieguły z oddziału dla dzieci i nauczycielek j. polskiego z Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu p. Marzeny Dach-Kolanko i p. Doroty Wiśniewskiej.

Młodzież w pocie czoła od godziny szesnastej przygotowywała scenografię, dobierała ostatnie rekwizyty, tworzyła charakteryzację i kostiumy. Gdy zbliżała się godzina osiemnasta do biblioteki zaczęły przychodzić dzieci – miłośnicy przygód Willy Wonka i Charliego Bucketa, bohaterów książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”, wokół których skupiały się poszczególne grupy projektowe gimnazjalistów.

Wiktor Woźny – Willy Wonka - wraz ze swoimi pracownikami - Ksawerym Kuczem, Adamem Spychałą, Dawidem Szopką i Jakubem Szczepaniakiem zapraszali do Biura Willy Wonka. Tutaj dzieci m.in. układały rury, którymi miała płynąć czekolada od fabryki Wonka do domu Charliego, próbowały niepowtarzalnych smaków czekolady, np. pieprzowej, cynamonowej, z papryką chili. Willi Wonka potrzebował też speców od reklamy, a młodzi uczestnicy byli świetnymi aktorami.

Klaudia Dominiak, Zuzanna Bąkowska, Weronika Konieczna i Mateusz Szczepaniak oprowadzili przybyłych po swojej Hali Czekolady, którą można było zwiedzić, wstępując na kolejne pola gry. Uczestnicy wykonywali zadania wiedzowe, sprawnościowe i aktorskie. Niektórzy twierdzą, że czekolada bez orzechów nie jest prawdziwą czekoladą. Tak też uważają Nikola Nowak, Marta Maciejewska, Kamila Ciuka i Julia Jędrzejczak, które, jak przystało na wiewiórki, oprowadziły dzieci po Hali Orzechowej. Tutaj pokazywały różne gatunki orzechów, zapraszały do degustacji, zapewniały, że z orzechów można zrobić różne postaci, uczyły sprytnie rozłupywać orzechy, no i oczywiście opowiadały, na czym polega ich praca w fabryce Wonka.

Szklaną Windę, którą podróżowano po piętrach fabryki czekolady, obsługiwali w żółto-czerwonych liberiach Kornelia Łeszyk, Kacper Fogt, Kacper Czaban, Klaudia Adamczak i Amelia Pakuła. Aby dostać się na wyższe piętra, młodsi koledzy musieli popisać się swoją wiedzą i rozwiązać krzyżówkę, podpisać postaci z książki Roalda Dahla czy naprawić windę, rozwiązując zadania matematyczne. Zwariowani naukowcy - Karolina Wakulewicz, Aleksandra Riss, Klaudia Ceglarz, Karol Roszyk, Natalia Giglewicz i Martyna Rupa czekali na przybyłych do biblioteki w Hali Wynalazków. Tutaj związani goście musieli wyławiać swoje zadania, trafiać czekoladową kulką do garnka, rozpoznawać smakołyki czy wystukiwać rytm na garnkach. Przez Rzekę Czekolady przeprowadzały Maria Zabłocka, Wiktoria Wybicka, Alicja Nahaczewska, Julia Różańska i Klaudia Małgorzata Adamczak. Dziewczyny uczyły robić łódki z papieru, badały sprawność i koordynację ruchową grą „dzień-noc”, a pomysłowość drużyn obliczały określeniami śmietany, czekolady i ziaren. Specjalistki od telewizji Zuzanna Piotr, Anita Poprawska, Sandra Laskowska i Kaja Mika czekały na gości w Hali Telewizyjnej. Dla podstawówkowiczów nie było problemem wykonanie okularów, przez które oglądali obraz trójwymiarowy czy odpowiadanie na pytania związane z wyrobem czekolady. Goście stawali się lektorami i w oryginalnym ekranie telewizora czytali fragmenty powieści.

Na Hali Gumotwórczej działały Wiktoria Bronowicka, Natalia Vončina, Wiktoria Janyga. Dziewczyny na wzór Violet Beauregarde – bohaterki książki ciągle żującej gumę, udowadniały, że z gumy można zrobić wszystko. Tutaj dzieci odgadywały smaki gum, przechodziły przez gumowy labirynt, wzięły udział w konkursie na największy balon z gumy i odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego przez gimnazjalistki fragmentu książki. Gwarno i wesoło było u Umpa-Lumpów, małych stworzonek u Wonka, które bardzo lubią piosenki i żarty. Wiktoria Ganska, Kornelia Pięta, Wiktoria Wnorowska i Hubert Szukała jako Umpa-Lumpy zachęcali do tworzenia wesołych wierszyków, wymyślania układów tanecznych i wspólnych tańców.

Na koniec młodzi goście ze szkół podstawowych, wtajemniczeni przez gimnazjalistów w tajniki tworzenia czekolady, zasiedli razem do oglądania swoich reklam i degustacji czekolady. Fontanna czekolady płynęła do późnych godzin nocnych, a wrażenia po tak pracowicie i atrakcyjnie spędzonej nocy pozostaną na długo.


Marzena Dach-Kolanko, 2016-12-12 22:01:19

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się