Dziś jest niedziela, 8 września 2024 . Od początku roku upłynęło: 251 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Odrobina działania warta jest tony abstrakcji."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Z wizytą w Krainie Bombek w Gnieźnie


Niedługo święta Bożego Narodzenia. Aby urozmaicić przygotowania do tych cudownych Świąt, we wtorek 22 listopada 2016 roku, grupa uczniów naszego Gimnazjum postanowiła zgłębić tajniki powstawania ozdób choinkowych.

W tym celu 45 uczniów, pod opieką 3 opiekunów: p. Arlety Stachowiak-Szymańskiej, p. Justyny Napierały oraz p. Marzeny Dach-Kolanko wybrało się w podróż do Krainy Bombek do Gniezna.

Firma Kobert Albert Adam Kozłowski, w której mieści się Kraina Bombek działa już od ponad 20 lat. Wszystkie ozdoby choinkowe pochodzące z tej fabryki produkowane są ręcznie przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej.

Hasłem przewodnim naszej wycieczki było poznanie kolejnych etapów produkcji szklanych ozdób choinkowych. W tym celu zwiedziliśmy cztery główne działy produkcji.
W I dziale - " dmuchalni", zobaczyliśmy, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule.
W II dziale - "srebrzalni" zobaczyliśmy, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka.
III dział to "lakiernia", w której kule nabierają pięknych barw .
IV dział, czyli " dekoratornia", to miejsce, gdzie mieliśmy okazję zaobserwować, jak na bombki nanosi się wzory, dzięki którym uzyskują wyjątkowy i unikalny wygląd.

Po zwiedzeniu fabryki, przeszliśmy do sali warsztatowej, gdzie własnoręcznie ozdobiliśmy przygotowane dla nas bombki, które następnie spakowaliśmy i zabraliśmy do domu. Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

Z Krainy Bombek udaliśmy się do Mc Donalds’a, gdzie pozwoliliśmy sobie na chwilę wytchnienia i zafundowaliśmy jakieś przekąski.

Wyjazd do Gniezna - pierwszej stolicy Polski nie mógłby być uważany za udany, gdybyśmy nie odwiedzili wzniesionej na Wzgórzu Lecha - Katedry Gnieźnieńskiej. Oprowadził nas po niej przewodnik katedralny p.Sławomir Ratajczak, który przybliżył nieco historię zabytkowej budowli. Katedra wznosi się na Wzgórzu Lecha, ma 85 m długości, do 42 m szerokości i jest jednym z najbardziej znanych polskich kościołów. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Uczniowie mogli tam podziwiać najstarszą część świątyni, czyli prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha, słynne Drzwi Gnieźnieńskie - jedne z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Największe emocje wśród uczniów wzbudzały podziemia Katedry. Znajdują się tam m.in.: relikty budowli sakralnych z X i XI w., fragment posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej, najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, a także odkrywka wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.

Po emocjonującym dniu, ok. godz. 18.00 wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Wycieczka do Gniezna dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.


Arleta Stachowiak - Szymańska, 2016-12-12 20:58:02

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się