Dziś jest piątek, 29 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 88 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Układ zabezpieczający zniszczy układy zabezpieczane."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Nauka programowania wsparciem rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży


W piątek, 28 października nasze Gimnazjum było organizatorem konferencji „Nauka programowania wsparciem rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży” realizowanej w ramach Grantów Edukacyjnych Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Konferencja była adresowana do nauczycieli wszystkich typów szkół, które przystąpiły do pilotażu nauki programowania w formie innowacji pedagogicznej. Otwarcia konferencji dokonał dyrektor Andrzej Wałęsa, dyrektor Wydziału Rozwoju Kuratorium Oświaty w Poznaniu p. Irena Pyszyńska-Królak oraz Dariusz Stachecki- organizator konferencji.

Dla prawie 250 osobowej rzeszy uczestników przygotowaliśmy bogaty program. W części plenarnej, która odbywała się na sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyły się 4 wykłady. Prof. dr hab. Wojciech Cellary wygłosił wykład „Programowanie kluczową kompetencją przyszłości”, w którym formułował często futurystycznie brzmiące tezy, jednak prowokujące wszystkich do intelektualnej refleksji. Profesor udowadniał także, że umiejętność programowania już jest, a z całą pewnością za kilka lat będzie niezbędna w życiu zawodowym i prywatnym każdego człowieka.

Dariusz Stachecki przedstawił główne tezy nowej podstawy programowej przedmiotu informatyka, realizowanego na wszystkich etapach kształcenia proponowanej przez Radę ds. Informatyzacji Edukacji i wskazał na wyzwania, przed którymi stawać będą nauczyciele pracujący z uczniami o różnym poziomie zaawansowania. Pokazał także na przykładach, jak uczy się programowania w naszym Gimnazjum. Po przerwie Profesor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marlena Plebańska wskazywała na główne kompetencje nauczycieli potrzebne podczas nauki programowania i prezentowała wyniki prowadzonych przez siebie badań.
Na zakończenie tej części dr inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego opowiedział o inicjatywie Laboratorium Szkoły Przyszłości i poinformował o koncepcjach dostarczania do szkół wysokiej klasy usług edukacyjnych.

Po przerwie obiadowej, już w budynku naszego Gimnazjum odbyła się druga cześć konferencji, na którą składały się 3 bloki warsztatowe. W każdym z bloków uczestnicy mieli do wyboru 11 warsztatów tematycznych poświęconych nauce programowania. Warsztaty były tak pomyślane, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Specjalne zajęcia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przeplatały się z elementami robotyki dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Można było poznać podstawy Pytona oraz języka Swift, a także sprawdzić jak działa inteligentne miasto oraz w jaki sposób można sterować inteligentnym domem.

Konferencja cieszyła się dużym powodzeniem. Zebraliśmy dobre opinie, a zadowoleni uczestnicy zapowiadali, że chętnie wezmą udział w kolejnych takich przedsięwzięciach organizowanych przez Nasze Gimnazjum.

Serdecznie dziękuję wszystkim wykładowcom, prowadzącym warsztaty oraz firmom i organizacjom, które pomogły nam przygotować i przeprowadzić to duże przedsięwzięcie edukacyjne. Specjalne podziękowania kieruję w stronę PCSS, Cortland, Pro-Data, ABIX, Edu-Sense i Cyfrowych Wynalazców. Dziękuję także pani Elżbiecie Dzierżyńskiej za przygotowanie serwisu fotograficznego.


Dariusz Stachecki, 2016-10-30 16:12:49

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się