Dziś jest środa, 2 października 2024 . Od początku roku upłynęło: 275 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Tranzystor zabezpieczony przez szybko działający bezpiecznik, zabezpieczy go ? paląc się w pierwszej kolejności."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Pocztówka z Berlina


W ostatni dzień maja, punktualnie o godz. 6.00, grupa 34 uczniów z naszego Gimnazjum oraz 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu wraz z czwórką opiekunów: p. Arletą Stachowiak-Szymańską, p. Renatą Andrzejczak, p. Małgorzatą Koprowską-Karczyńską oraz p. Jackiem Stępniewskim, wyruszyła na podbój Berlina. W Świebodzinie dołączył do nas przewodnik, pan Jarosław Wnorowski z Zielonej Góry, który już po drodze trochę przybliżył nam historię tego miasta.

Berlin, jak wszyscy wiemy, jest stolicą i największym miastem Niemiec. Leży w północno-wschodniej części Niemiec nad rzeką Szprewą i Hawelą oraz ich dopływami. Miasto zajmuje powierzchnię 890 km2, a jest zamieszkane przez blisko 3,5 mln osób. Berlin podzielony jest na 12 dzielnic (Bezirk), dzielących się dalej na „poddzielnice” (Ortsteile), czyli części miasta. Każdy Bezirk ma oddzielny samorząd i prawa zbliżone do praw miejskich.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Placu Aleksandra (Alexanderplatz), położonego we wschodniej części Berlina w dzielnicy Mitte. Jego nazwa pochodzi od imperatora Rosji, cara Aleksandra I. Jest to główny węzeł komunikacyjny Berlina. Plac ten odwiedza codziennie ok. 300 tysiecy osób. Jedną z ciekawszych budowli jest Zegar Czasu Światowego Urania (Urania–Weltzeituhr). Pokazuje on aktualny czas w 24 strefach czasowych. Ma formę dwudziestoczterościanu osadzonego na metalowej podstawie o wysokości 2,7 metra, a jego konstrukcja jest zwieńczona ażurowym modelem Układu Słonecznego. Zegar pełni rolę miejsca spotkań berlińczyków i turystów.

Spacerując po Berlinie, zobaczyliśmy również kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Marienkirche) oraz wieżę telewizyjną (Fernsehturm) – najwyższą budowlę w Niemczech i drugą co do wysokości na obszarze Unii Europejskiej. Dalej, przechodząc obok fontanny Neptuna (Neptunbrunnen), upamiętniliśmy nasz wyjazd grupowym zdjęciem. Fontanna została stworzona przez Reinholda Begasa w 1891 roku. Ciekawostką jest to, że wokół Neptuna znajdują się posągi czterech kobiet, które miały symbolizować cztery najważniejsze rzeki: Łabę, Odrę, Ren oraz Wisłę.

W dzielnicy Mitte zachwycaliśmy się Czerwonym Ratuszem (Rotes Rathaus) wzniesionym w latach 1861-1869. Nazwa budynku pochodzi od koloru fasady oraz czerwonej cegły, z której został zbudowany. Przez większość czasu był siedzibą lokalnych władz i spełniał rolę ratusza miejskiego.

Spacerując wzdłuż Sprewy, dotarliśmy do Alei pod Lipami (Unter den Linden). Wzdłuż 1,5-kilometrowej ulicy znajduje się szereg ciekawych śladów niemieckiej historii. Podziwialiśmy Katedrę Berlińską (Berlinerdom), światowej sławy Muzeum Pergamonu (Pergamonmuseum), Pomnik Holokaustu, katedrę św. Jadwigi, budynek najstarszej, założonej w 1809 roku wyższej uczelni w Berlinie (Humboldt-Universität), budynek Opery Berlińskiej (Staatsoper Unter den Linden) oraz imponujący gmach Ambasady Federacji Rosyjskiej. Zachodnią część alei zamyka Brama Brandenburska (Brandenburger Tor). Jest ona symbolem integralności Niemiec i pokoju między narodami. Potem, przechodząc obok budynku niemieckich władz, czyli Reichstagu, udaliśmy się do autokaru, który miał nas zawieść do Muzeum Techniki. Po drodze widzieliśmy Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule), Dworzec Zoo, oraz Kościół Pamięci (Gedächtniskirche).

W Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum), które było ostatnim punktem programu wycieczki, odbyliśmy ciekawą i pełną wrażeń, odkrywczą podróż przez historię kultury technicznej. To założone w 1982 roku muzeum położone jest na terenie dawnego dworca towarowego Anhalter Bahnhof. Hala wejściowa usytuowana jest w ceglanym budynku z 1908 roku. Jest to dawna siedziba firmy, zajmującej się produkcją i rozwożeniem lodu do sklepów, hoteli, fabryk itd., w czasach, kiedy jeszcze nie znano lodówek. W muzeum zachowały się również dwie lokomotywownie, które do dzisiaj pełnią, choć już tylko w muzealnym znaczeniu, swoje funkcje. Należy też dodać, iż zawieszony nad fasadą budynku samolot Rosinenbomber, który teraz podkreśla wyjątkowość architektoniczną tej budowli, uczestniczył w latach 1948-1949 w organizowanym przez zachodnich aliantów „moście powietrznym”. Czas w Muzeum upłynął szybko i ok. godz. 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Tomyśla.

Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Berlin, to miasto tętniące życiem, gdzie historia przeplata się z dniem współczesnym. Ogromna metropolia zachwyca nie tylko zabytkami, ale i nowo powstającymi obiektami na miarę XXI wieku. Z wycieczki przywieźliśmy nowe znajomości i miłe wspomnienia, które na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.


Arleta Stachowiak-Szymańska, 2017-06-12 17:11:55

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się