Dziś jest środa, 8 lipca 2020 . Od początku roku upłynęło: 189 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Tranzystor zabezpieczony przez szybko działający bezpiecznik, zabezpieczy go - paląc się w pierwszej kolejności."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Nowotomyślanie w Sejmie Dzieci i Młodzieży


Dwa tygodnie po posiedzeniu komisji problemowej i wyborze Mikołaja Wolanina na Marszałka XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, posłowie – Julia Opaska i Mikołaj Wolanin – uczniowie nowotomyskiego gimnazjum, pojechali drugi raz do Warszawy, by wziąć udział w tegorocznym posiedzeniu młodego sejmu.

Po przyjeździe do Warszawy, 31 maja, uczestnicy sesji zwiedzili z przewodnikiem prawobrzeżną cześć Warszawy – Pragę i zobaczyli znajdujące się tam miejsca pamięci, po czym udali się do miejsc zakwaterowań. Posłowie z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego gościli w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Sulejówku.

Dzień 1 czerwca, dla Julii i Mikołaja zaczął się bardzo wcześnie. Pierwszy, od 7:30 rozpoczął sejmową działalność marszałkowską Mikołaj, Julia wraz z innymi osobami z województwa wielkopolskiego weszli na teren Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej około 8:30. Po kilku ważnych spotkaniach m.in. z dyrektorem prasowym Andrzejem Grzegrzółką i odebraniu prezentów od różnych klubów parlamentarnych, marszałkowie udali się na spotkanie z Marszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Markiem Kuchcińskim, a posłowie do Sali Posiedzeń, by zgłosić chęć wystąpienia i zająć swoje miejsca w poselskich ławach.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Tematem tegorocznej sesji brzmiała: Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.

Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie marszałek Kuchciński przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Mikołajowi Wolaninowi. Uderzając trzy razy laską marszałkowską i wygłaszając powitalną kwestię: Koleżanki i koledzy! Dostojni goście! Otwieram obrady XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (…), otworzył on obrady izby. Następnie Mikołaj powitał gości specjalnych, wśród których byli: wiceminister edukacji Marzena Machałek, rzecznik praw dziecka Marek Michalak i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Gdy rozpoczynała się część dyskusyjna, przewodnictwo objęła marszałek Małgorzata Kuśmierczyk z gimnazjum w Żórawinie (województwo dolnośląskie), a po niej marszałek Mateusz Wróblewski, który poprowadził głosowanie, a następnie zamknął posiedzenie. W sumie podczas sesji głos z mównicy sejmowej zabrało 41 osób. Na koniec w czasie kiedy marszałkowie podpisywali podjętą uchwałę, posłowie-juniorzy, po wyjściu z sejmowej sali obrad, udzielali licznych wywiadów. Po pracowitym i pełnym emocji dniu, uczestnicy parlamentarnej sesji wyruszyli w drogę powrotną do Nowego Tomyśla.


Julia Opaska, Mikolaj Wolanin, 2017-06-11 11:35:09

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy
Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się