Dziś jest środa, 2 października 2024 . Od początku roku upłynęło: 275 dni.

Gimnazjaln Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP    |    Cyfrowa Szkoła

Hasło dla Ciebie: "Aby oszacować czas potrzebny na wykonanie jakiegoś zadania należy przewidywany czas pomnożyć przez dwa i przyjąć jednostkę o rząd wyższą."

Debata na temat Cyfrowej Szkoły

W dniach 25-27 maja 2012 roku w Mrozach odbył się XI Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych, w którym na zaproszenie organizatorów uczestniczył wicedyrektor naszego Gimnazjum Dariusz Stachecki.
Najważniejszym elementem zjazdu była debata na temat cyfrowej szkoły, jej charakteru, sposobów tworzenia i funkcjonowania. W debacie wzięli udział: Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji, Krzysztof Król – Doradca Prezydenta RP, Janusz Krupa - Naczelnik wydziału Podręczników i Nowych Technologii w Edukacji MEN, Krzysztof Ferensztajn - Wiceprezydent Radomia, Maciej M. Sysło profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i UMK w Toruniu oraz Dariusz Stachecki – wicedyrektor Gimnazjum w Nowym Tomyślu.

Paneliści kreślili swoją wizję cyfrowej szkoły. „W dzisiejszej szkole ważna jest nie tylko pracownia, w której można uczyć się korzystania z Internetu – bo przecież uczniowie najczęściej już to umieją. Ważne jest to żeby zmienić sam model nauczania i zacząć wykorzystywać technologie informatyczne i komunikacyjne – mówił Boni. – Dzięki temu wbiegniemy w XXI wiek. Bo musimy wbiec, a nie po prostu wchodzić – mamy odrobić zaległości, i tworzyć przewagi konkurencyjne dla polskiej gospodarki.” – Mówił Michał Boni

Dariusz Stachecki podkreślał, że recepta na sukces Cyfrowej Szkoły, to wypadkowa kilku komponentów: programu rządowego, działania samorządów i samych szkół. Najważniejszym elementem, ważniejszym niż sprzęt są kompetentni nauczyciele, którzy potrafią mądrze i skutecznie wykorzystać potencjał nowych technologii. Jednocześnie proces budowania Cyfrowej Szkoły musi być równomiernie rozłożony na 4 zasadnicze filary: infrastrukturę, usługi, edukację i zarządzanie.

Profesor Sysło mówił o standardach przygotowania nauczycieli opracowanych przez PTI oraz podkreślał szczególną rolę informatyki w procesie kształcenia. „Na świecie odchodzi się od ICT jako przedmiotu nauczanego w szkole, ICT jest metodą pracy nauczyciela i ucznia, dziś prawdziwą potrzebę stanowi kształcenie informatyczne. Zrozumiały to już takie kraje jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, pora żeby dołączyła do nich Polska” – mówił Maciej Sysło.

Udział przedstawiciela naszego Gimnazjum w debacie na temat Cyfrowej Szkoły jest kolejnym argumentem świadczącym o tym, że rozwiązania i doświadczenie, jakie mamy w zakresie wykorzystania TIK w edukacji są doceniane na najwyższym szczeblu.

Dariusz Stachecki, 2012-05-30 10:30:28

SMART Schowcase School

Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!