Dziś jest środa, 2 października 2024 . Od początku roku upłynęło: 275 dni.

Forum Dyskusyjne   |  Gimnazjalne Centrum Informacji   | KASSK 2006  UKS GimTom   |   Poczta przez WWW

Kontakt
Wstęp
Nasz Patron
Aktualności
Archiwum
Komunikaty
Kadra
Oferta edukacyjna
Wieża babel
Regulaminy
Sport
Kluby
Gazetka
Kalendarz
Samorząd
Rada Rodziców
Publikacje edukacyjne
ECDL
Plan lekcji
Galeria zdjęć
Humor
Jaką szkołę
wybrać?
Unia Europejska
Ciekawe strony
ISO

 

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki


Rok szkolny 2006/2007

POMÓŻ ZIEMI ! POMÓŻ SOBIE !


5 czerwca, w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, w naszym Gimnazjum nastąpiło podsumowanie ekologicznego projektu edukacyjnego „POMÓŻ ZIEMI! POMÓŻ SOBIE!”. W ramach tego projektu podjęto szereg działań angażujących całą społeczność szkolną oraz społeczność lokalną, m.in. ogłoszono i przeprowadzono IV edycję Szkolnego Konkursu Ekologicznego o miano „Ekoklasy 2007”.

Podczas zmagań poszczególne zespoły zbierały puszki aluminiowe i zużyte baterie, rywalizowały o najbardziej zadbaną izbę lekcyjną, wykonywały prace plastyczne o tematyce ekologicznej (m.in. na zajęciach języków obcych), redagowały list otwarty do mieszkańców Nowego Tomyśla z apelem o ochronę najbliższego środowiska. Poniżej prezentujemy jedną z prac.

Nowy Tomyśl, 5 czerwca 2007r.

Drodzy Mieszkańcy Nowego Tomyśla!

    Nasza planeta znalazła się w niebezpieczeństwie! Co dzień zatruwają ją tony śmieci i odpadów. Jeśli i my nie włączymy się w akcję jej ratowania może dojść do katastrofy oraz zagłady Ziemi. Wiem, że udział mieszkańców Nowego Tomyśla w opisywanej przeze mnie akcji, to zaledwie kropla w morzu potrzeb, ale jeśli ma się to przyczynić do uratowania choć jednej żywej istoty na naszej planecie, to na pewno ma to sens, a i świadomość, że nie pozostaliśmy bierni, że dołożyliśmy małą cegiełkę do odbudowy środowiska, da nam ogromną satysfakcję. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy innych miast pójdą naszym śladem.

    Co więc możemy zrobić, by zadbać o nasze środowisko? Przede wszystkim musimy nauczyć się segregować śmieci. Zaobserwowałam, że czyni to niewielu ludzi. Zapewne wynika to z ich niewiedzy na temat tego, jakie produkty powstają po przetworzeniu surowców wtórnych oraz do których pojemników wrzucać dane odpady. Musimy pamiętać, że duża część wyrzucanych przedmiotów to surowce, które mogą być poddane recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu przez przemysł, np.: papier, szkło, metal, butelki po napojach. Bardzo ważne jest wyrzucanie śmieci do następujących pojemników:

  • do niebieskiego: papier, gazety, listy, kartony, pudełka,
  • do zielonego: szkło, butelki po napojach, słoiki (bez nakrętek),
  • do czerwonego: kapsle, nakrętki, metale, puszki po konserwach, puszki po piwie i napojach, folie metalowe, stare naczynia kuchenne, rury,
  • do żółtego: plastiki, puste butelki typu PET i inne (bez nakrętek), torebki po zakupach, folie z tworzywa, folie budowlane, pojemniki z tworzywa sztucznego.

    Co jeszcze możemy zrobić? Przede wszystkim nie wyrzucać śmieci byle gdzie. Przecież w naszym mieście znajduje się dostateczna ilość koszy na śmieci, wystarczy przejść się centrum miasta, by się o tym przekonać. Dlatego przed wyrzuceniem papierka na chodnik warto pomyśleć, że czyste miasto jest naszą wizytówką.

    Musimy pamiętać, że dostaliśmy od starszych pokoleń Ziemię, której nie możemy zmarnować. Nie możemy żyć w brudzie i wychowywać nasze dzieci na stosach śmieci. Musimy wiedzieć, że segregując odpady, oszczędzając wodę i energię, ratujemy nasze otoczenie i piękne krajobrazy. Dbajmy o to, byśmy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej.

Klaudia Kimmel
w imieniu społeczności gimnazjalnej

    Tytuł „Ekoklasa 2007” zdobyła II f, II miejsce zajęły ex aequo I g i II a, a III miejsce III c. Wyróżniono również klasy: I a, I h, II l i III j.
Ponadto uczniowie wykonali ulotkę zawierającą informacje o tym, gdzie w naszym mieście i jego okolicach można znaleźć pojemniki do segregacji śmieci oraz jak prowadzić ekologiczne gospodarstwo domowe, którą wręczono rodzicom na spotkaniach z wychowawcami, a także dokonali lokalizacji dzikich wysypisk śmieci.
Projektowi towarzyszyły też konkursy indywidualne - konkurs fotograficzny „Perły przyrodnicze naszej okolicy”, w którym wyróżnienie zdobyli: Kamil Kubiaczyk z kl. II c, Robert Kaźmierczak z kl. III f i Michał Łysakowski z kl. III c oraz konkurs literacki „Wywiad z Przyrodą”, w którym wyróżniono Ewę Mendyk z kl. III g i Bożenę Maciejewicz z kl. II f.
 

Prace uczniów zostały zaprezentowane na okolicznościowej wystawie, do odwiedzania której serdecznie zapraszamy.
Koordynatorkami projektu były nauczycielki biologii: Marlena Jarczewska, Arleta Kucz, Alicja Mieleszczuk oraz nauczycielki języków obcych: Maria Neubauer – Darska i Dorota Zalewska.


Marlena Jarczewska, 2007-06-06 20:34:22

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>

Bezpieczeństwo w sieci Internet

 

Jan Paweł II Wielki na zasze w naszej pamięci. Oddaj mu hołd.